Jak program Pět P probíhá?

Potenciální dobrovolník musí projít výcvikem, který je zaměřen na sebepoznání, zjištění motivace pro činnost v Programu Pět P, přehrávání různých modelových situací, ke kterým může během vztahu dítě – dobrovolník dojít. Součástí je i posouzení základních psychologických předpokladů. Cílem výcviku je co nejlépe připravit dobrovolníka pro svou budoucí roli. Po ukončení výcviku jsou dobrovolníci zařazeni do databáze a je jim v co nejkratší době vybráno koordinátorem vhodné dítě. Vztah mezi dítětem a dobrovolníkem probíhá po dobu 10 měsíců, tedy školního roku. O prázdninách je pak kontakt mezi nimi čistě individuální a dobrovolný. V průběhu daného roku je dobrovolník povinen účastnit se pravidelných měsíčních supervizí, což je setkání všech dobrovolníků, kde si mohou sdělit své zkušenosti, úspěchy, nápady, ale také mají možnost řešit problémy, které se ve vztahu mohou objevit. Supervize se konají pod vedením supervizora.

Supervizorem se může nejčastěji stát psycholog, lékař, pedagog či další odborník, který ve své profesi přichází do styku s problematikou blízkou základní náplni Programu Pět P, zejména s ohledem na problematiku dětí a mládeže. Je garancí, že Program Pět P nebude probíhat živelně a neodborně a vzniklé problémy budou co nejrychleji vyřešeny. Supervizorem Programu Pět P v Jindřichově Hradci je již od roku 2003 PaedDr. Drahomíra Blažková a spolupracujeme také externě s diagnostičkou PhDr. Jitkou Balcarovou.

Celý program řídí koordinátor, jehož hlavním úkolem je získávání a výběr dětí, získávání dobrovolníků a jejich následný výcvik, rozhovory s rodiči a dětmi, vytváření dvojic, udržování pravidelného kontaktu s institucemi, rodiči a dobrovolníky, účastní se supervizí.

Při vytváření dvojice dobrovolník – dítě se zohledňují požadavky dětí, případně rodičů i dobrovolníků. Vybírá se na základě shodnosti zájmů a představ a hlavní důraz klademe na uspokojení potřeb dítěte. Při vytipování budoucí možné dvojice jsou kontaktováni rodiče, dítě i dobrovolník a domluví se první společná schůzka, kde se navzájem všichni představí, zopakují se základní pravidla Programu Pět P, a pokud všechny strany souhlasí, přistoupí se k sepsání dohody o spolupráci. Součástí dohody jsou i kodexy rodičů a dobrovolníka, které obsahují základní práva a povinnosti obou stran. Dobrovolník navíc podepisuje i ochranu osobních dat, kde se mimo jiné zavazuje k mlčenlivosti, která nezaniká ani ukončením kontraktu dobrovolníka s Programem Pět P.

Kromě pravidelných schůzek dítěte s dobrovolníkem pořádáme také společné akce všech dvojic, např. vánoční posezení, víkendová setkání nebo letní tábory.

Vítejte!
Vítejte na stránkách programu Pět P. Program Pět P je nestátní sociálně preventivní program, který pomáhá dětem ve věku od 6 do 15 let. Naše působiště je v Jindřichově Hradci a jeho okolí.
Fotky