Historie Pět P

Program Pět P je alternativou k americkému dobrovolnickému programu Big Brothers Big Sisters, který má už více jak stoletou historii a je do dnešního dne se rozšířil téměř do celého světa.

Do České Republiky se program Pět P dostal v roce 1996 za podpory Národního dobrovolnického centra Hestia Praha a rozšířil se po celém našem území.

V Jindřichově Hradci funguje program od roku 2003 ve spolupráci s místní Fakultou managementu VŠE Praha. Program v Jindřichově Hradci vznikl z iniciativy paní Mgr. Jaroslavy Sedlákové Ph.D. ve spolupráci se studenty a s velkým úspěchem funguje dodnes. Program na jeho začátku finančně podpořil Krajský úřad Jihočeského kraje. V průběhu prvního roku jsme také získali velkou pomoc a podporu při celé realizaci programu od Občanského sdružení OKNA, které podporuje lidi s handicapem na jejich cestě k plné integraci do všech sfér občanské společnosti. Díky PaedDr. Drahomíře Blažkové jsme mohli využívat prostory Speciální školy v objektu Gobelínka pro společné akce a supervize. Z důvodu výborné spolupráce a snadnějšího přístupu k finančním zdrojům na tento projekt se v roce 2004  o.s. OKNA stalo druhým partnerem sdružení Hestia – Národního dobrovolnického centra pro realizaci druhého ročníku Pět P.

V únoru 2005 jsme si pronajali prostory, které slouží dvojicím jako klubovna. V srpnu 2005 jsme od Ministerstva vnitra ČR získali akreditaci podle zákona o dobrovolnické službě. V roce 2006, 2007 a 2008 sdružení OKNA získalo finanční dotaci Ministerstva vnitra na část nákladů, zbytek nákladů uhradilo sdružení ze svých zdrojů (získaných benefičními akcemi, dary sponzorů, dotací města Jindřichův Hradec).

V září 2009 byla sdružení prodloužena akreditace programu do roku 2012. V roce 2010 došlo i ke změně řízení tohoto programu, kdy funkce koordinátora přešla do rukou studentů Fakulty managementu v Jindřichově Hradci. Paní Mgr. Jaroslava Sedláková však nadále v programu zůstala jako jeho garant a metodická vedoucí.

Během dosavadního průběhu programu Pět P se vystřídalo mnoho dobrovolníků z řad studentů fakulty i středních škol v Jindřichově Hradci ale i z lidí již pracujících. Všichni zde zanechali svou stopu a doufáme, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Vítejte!
Vítejte na stránkách programu Pět P. Program Pět P je nestátní sociálně preventivní program, který pomáhá dětem ve věku od 6 do 15 let. Naše působiště je v Jindřichově Hradci a jeho okolí.